KOAH Nedir? Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğerlerde yer alan ve bronş ismiyle bilinen hava keseciklerinin tıkanması sonucunda oluşan KOAH hastalığı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı sözcüklerinin baş harflerinin bir araya gelmesi ile adlandırılır.

Kronik bir hastalık olarak anılan KOAH, nefes alıp vermede güçlük yaşanması ve öksürük gibi sorunlara yol açar. Soluk alınmasının ardından akciğerlerde toplanan temiz hava ve bronşlar tıkanır. Böylelikle akciğer kapasitesi de yüksek oranda azalmış olur.

Temiz havanın yeteri kadar emilemediği ve oksijenle birlikte kana karışamadığı bu durum, nefes darlığı gibi şikayetlerin de meydana gelmesi üzerinde etkili olur. Hastalara büyük rahatsızlık veren KOAH, günümüzde sık sık gözlenebilen hastalıklardan birisidir.

KOAH Neden Olur?

KOAH hastalığının meydana gelmesi üzerinde sigara ve çeşitli tütün ürünleri en riskli faktörler olarak bulunur. Aynı zamanda pasif içiciliğe maruz kalan kişilerde de bu hastalığın görülme oranında son yıllarda artış olduğu kanıtlanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalar sonucunda KOAH hastalığına yakalanan kişilerin, kirli havadan da etkilendiği kanısına varılmıştır. İş yerlerinde ya da dışarıda bulunan toz, kir, duman ve kimyasal maddelere bağlı olarak gelişen hava kirliliğinin, bronşlar üzerinde tıkanmalara yol açtığı gözlenir.

KOAH Belirtileri Nelerdir?

Belirtilerin doğru takip veya tespit edilmesi de, KOAH hastalığı kadar önemli olan ve büyük değer taşıyan bir konudur. Hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan akciğer kapasitesinin azalması ve vücuda yeterli oksijenin iletilememesi durumu, oldukça ciddi bir sorun halinde bulunur.

Hastaların yaşamlarını yüksek oranda etkileyen bu hastalığının temel belirtileri ile ilgili bir liste hazırlamak gerekirse;

  • Nefes darlığı
  • Öksürük ve balgam sorunu
  • Uyku esnasında soluk alıp vermede zorlanma
  • Merdiven çıkma ve yokuş yürümede nefes nefese kalma, zorlanma
  • Göğüs sıkışması
  • Ayak bileklerinde ya da bacaklarda şişme
    bu durumun başlıca sebepleri olarak gösterilebilir.

Evreleri Nelerdir?

Bu hastalık, bulunduğu seviyeye göre ve belirtilerin şiddet oranına göre 4 farklı başlıkta incelenir. Hafif, orta, ağır ve çok ağır olarak adlandırılan bu evreler hakkında bilgi verici liste oluşturmak gerekli olursa;

Hafif
Temponun yüksek oranda bulunduğu işlerde ya da merdiven çıkıp inme gibi efor gerektiren durumlarda yaşanan nefes darlığı sonucunda gözlenir. Hastalığın başlangıcı olarak adlandırılan bu evre, hafif ve az sıkıntılı bir dönemdir.

Orta
Gündelik hayatın her alanında uygulanan işlerde veya yapılan hareketlerde soluk alıp vermenin zorlaştığı evre olarak bilinir. Yaşanan bu sorun aynı zamanda hasta kişilere, yaşamlarında zorluk çıkarır.

Ağır
Nefes darlığı probleminin üst düzeye ulaştığı ve geceleri uyku esnasında dahi hastaların güçlük çekmesine neden olduğu evredir. Ayrıca bu solunum problemine bağlı olarak yüksek oranda halsizlik ve yorgunluk hissi de ön planda yer alır. Günlük işlerin bile yapılmasına engel olan bu evre, oldukça zorlu bir süreçtir.

Çok Ağır
Soluk almanın fazlasıyla sıkıntılı hale geldiği bu evrede, hasta ev ortamında bile hareket etmekte büyük sorun yaşar. Aynı zamanda dokulara ve hücrelere yeterli oksijenin iletilememesinden kaynaklı olarak, iç organlarda da bazı rahatsızlıklar gözlenebilir. İlerleyen durumlarda akciğer ve kalp problemlerine de yol açan çok ağır KOAH evresi, hasta için sıkıntılı bir dönem halindedir.

KOAH Tedavisi

KOAH hastalığı sonucunda akciğerde oluşan hasarlar, geri dönülebilir ya da iyileştirilebilir durumda değildir. Ancak tedaviler, hastalığın belirtilerinin büyük oranda hafiflemesine, etkilerinin azalmasına ve yavaş ilerlemesine yardımcı olur.

Bu hastalığın bulunduğu evreye ve kişinin sağlık durumuna göre uygulanacak olan tedavi yöntemi değişiklik gösterebilir. Öncelikli olarak yapılabilecek şey, eğer kullanılıyorsa sigara ve çeşitli tütün ürünlerinin bırakılması olur. Bu ürünler bırakıldıktan sonra, akciğer fonksiyonlarında yüksek oranda gelişmeler gözlenir.

Bazı durumlarda ise çeşitli ilaç uygulamaları ile birlikte tedavi gerçekleştirilir. Bu ilaç uygulamalarında ise genellikle özel makinelerle verilen ilaçlar ya da değişik spreyler kullanılır.

Hastalığının tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi de akciğer enfeksiyonları ile ortaya çıkan KOAH alevlenmesine engel olmak veya bu durum gözlendiğinde etkili tedaviyi uygulayabilmektir. Hastalıktan kaynaklı olarak kişilerin akciğerlerinde yaşanan bozulmalar, bu ani ataklara açık hale getirir.

Oldukça ciddi ve zorlu bir süreç olan hastalığının tedavisinin etkili şekilde geçmesi için Özkaya Tıp Merkezine başvurarak uzman doktorlarla bu operasyonları gerçekleştirebilirsiniz.

دردشة مفتوحة
1
مرحبا كيف يمكننا مساعدتك؟
مرحبا كيف يمكننا مساعدتك؟